Jarní prohlídka vašeho domu ZDARMA. Více zde.

DOTACE: Nová zelená úsporám připravilo nový dotační titul na zateplení - NZÚ light. Přečtěte si, kolik můžete čerpat.

Izolace pro Rodinný dům - Izolace stropu dřevostavby v Boršově

Izolace stropu dřevostavby v Boršově

20.09.2021

Izolace stropu Svitavy

Zateplení stropu foukanou izolací v Boršově u Moravské Třebové bylo Poctivou izolací provedeno v září 2022. Dřevostavba typu bungalov s vazníkovou střešní konstrukcí a lehkým sádrokartonovým podhledem. Na stropě foukaná minerální izolace z panenského vlákna. V podstatě dnešní standardní stropní konstrukce u nových rodinných domů.

 

Panenské vlákno

Označení pro skupinu izolačních materiálů většinou používané pro minerální izolace, ať už skelné nebo čedičové. Jedná se o výrobní proces, při kterém se z rozžhavené taveniny na rozvlákňovacích válcích vyrobí velmi tenké vlákno a po zchladnutí vyjede z rozvlákňovacího prostoru ven k dalším technologicko výrobním procesům. Následných výrobních kroků je už jen pár na rozdíl od výroby klasických izolačních desek a rolí. Panenské izolační vlákno pro foukané izolace po opuštění rozvlákňovacího prostoru jeden a do místa krácení vláken pak se vzniklá izolace odpráší a opatří nástřikem silikonovým olejem kvůli hydrofobizaci. Množství silikonového oleje je do 1% z celkového objemu izolačního materiálu a je to jediná přídavná látka v celém výrobním procesu izolačního materiálu. Posledním krokem je balící linka. Izolační materiál je velmi dobře stlačen – komprimován – a zabalen do pevného obalu. Tím je zajištěna efektivní distribuce dále k firmám, které provádí foukané izolace.

 

Foukaná izolace v komprimovaném balení

Abyste si dokázali představit, jak efektivní je komprimované balení, tak si to lze představit na následujících číslech. Komprimovaný balík panenské izolace má rozměry 1,1 x 0,55 x 0,2 m. Tedy objem cca 0,34 m3. Z tohoto jednoho balení se na půdě domu nafouká 1 m3 izolace. Na přepravu 3 balíku potřebujeme tedy 1 m3 nákladního prostoru, ale na půdě z toho extrémně komprimovaného balení dokážeme nafoukat 3 m3 izolace s objemovou hmotností cca 17 kg/m3 se součinitelem tepelní vodivosti λ=0,039 W.m-1.k-1 To činí z panenského vlákna a konkrétně ze Suapfilu loft, od kterého jsme si uvedená čísla vypůjčili velmi ekologický výrobek. Jednak se pro jeho výrobu spotřebovává téměř ze 100% recyklované sklo, jednak se do vláken tohoto produktu nepřidávají další přídavné chemické látky typu barviv a pojiv, tak jako u klasických desek a rolí a jednat je tato izolace velmi ekologická i při přepravě. Z jednoho kamionu Supafilu loft Poctivá izolace provedené zateplení stropů foukanou izolací na 13 domech. A to každý z těchto domů bude mít podlahovou plochu cca 150 m2 s vrstva foukané izolace dosáhne 35 cm. Foukaná izolace v této vrstvě dosahuje tepelného odporu  R=8,75 m2.k/W , a to odpovídá o 40% vyšší hodnotě, než je hodnota doporučeného minimálního zateplení stropu.

Parametry realizace

Oblast: Svitavy Objem 42.7 m³ Materiál Supafil loft Objekt Rodinný dům
Nová zelená úsporám Light - dotace 2024 ×