Jarní prohlídka vašeho domu ZDARMA. Více zde.

DOTACE: Nová zelená úsporám připravilo nový dotační titul na zateplení - NZÚ light. Přečtěte si, kolik můžete čerpat.

Nová Zelená úsporám light

nová zelená úsporám light

Nová Zelená úsporám light a POCTIVÁ IZOLACE

Máme tu nový dotační program Nová Zelená úsporám light, který je určen pro domácnosti s nižšími příjmy. Program je určený pro ty žadatele, kteří nutně potřebují snížit náklady za energie. Nejefektivnějším způsobem, jak velmi rychle rychle snížit náklady za topení je zateplení stropu nebo střechy, a to právě nová Zelená úsporám light podporuje. Žadatel, který už má třeba strop nebo střechu zateplenou z minulosti si může díky novému dotačnímu programu vyměnit okna ve svém domě. Je dobré, že není nutné měnit všechna okna v domě, ale dotaci žadatel dostane i na výměnu třeba jenom 1 nebo 2 okna. Případně si může zateplit podlahu tedy strop ve sklepě anebo si může zhotovit zateplení fasády domu a opět platí, že fasáda nemusí být zateplená na celém domě.

Peníze na zateplení dostanete předem

V čem je nová Zelená úsporám light nová a převratná? Hned v několika věcech najednou. Příjemce dotace na zateplovací opatření má možnost získat peníze předem, což doteď nebylo možné. Dosavadní praxe byla taková, že žadatel o dotaci nejdříve musel provést zateplení z vlastních nebo půjčených finančních prostředků a teprve po prokázání provedení zateplovacích opatření obdržel dotaci na svůj účet. Nová Zelená úsporám light toto převrací na ruby. Tedy žadatel o dotaci si požádá o zaslání peněz na dané zateplovací opatření, třeba zateplení stropu a Nová Zelená úsporám light mu obratem zašle peníze na jeho účet, a to konkrétně ve výši 50 000 Kč, což je výše dotace na zateplení stropu.

dotace nova zelená úsporám - poctivá izolace

Jaká zateplovací opatření Nová Zelená úsporám light podporuje a jakou částkou?

 1. Zateplení stropu 50 000 Kč na kompletní opatření.
 2. Zateplení střechy 120 000 Kč na kompletní opatření.
 3. Zateplení suterénu stropu ve sklepě 60 000 Kč na kompletní opatření.
 4. Zateplení fasády až 150 000 Kč (6 000 Kč/běžný metr).
 5. Výměna oken 12 000 Kč na jeden kus výplně / až 150 000 Kč.
 6. Výměna vchodových dveří 18 000 Kč na dveře / až 150 000 Kč.

Možná se divíte, že uvádíme částky na dům nebo u výměny oken za okno. I my jsme se divili. Ale státu jde nyní o to, aby se zateplilo co nejrychleji, co největší množství konstrukcí bez velké administrativy, proto žadatelé o dotaci v programu Nová Zelená úsporám light obdrží paušální částku a je jedno jestli plocha půdy bude mít 30 m2 nebo 200 m2. Proto v tomto programu nikdo nebude řešit m2, přesnou výměru oken nebo fasády. Dokonce nikdo od žadatelů nepožaduje energetické výpočty, průkazy energetické náročnosti budov, projektové dokumentace, technické dozory apod. Zní Vám to jako pohádka nebo sci-fi? Tak věřte, že to pohádka není, ale realita a skutečnost!

Chcete čerpat dotace? Poradíme vám, do čeho se pustit jako první s reálným příkladem

Takže pokud chcete ušetřit za topení vrhněte se na zateplení. A čím začít nejdříve? Tak s tím Vám taky poradíme. Ze školy a ze života všichni víme, že teplo stoupá vzhůru. Všichni nám radí, abychom vařili jídlo s pokličkou, že tím ušetříme za energie při vaření ve výši až 30%. A je to svatá pravda. Takže jestli chceme ušetřit za topení také 30 % a někdy i více, tak stačí jediné. Dát na strop pokličku. A tou pokličkou je kvalitní Poctivá izolace. Prostě je nutné zateplit strop, aby teplo neutíkalo bez užitku pryč a vy jste netopili Pánu Bohu do oken. A na toto zateplení Vám Nová Zelená úsporám light pošle 50 000 Kč. Případně 120 000 Kč, když budete zateplovat střechu. No a co je vůbec nejlepší, tak za těch 50 000 Kč zateplíte dům o výměře stropu 100 m2. Co se stane, když máte strop s menší výměrou, třeba 80 m2? Tak si představte, že Vám Nová Zelená úsporám light pošle také 50 000 Kč. Zateplení stropu o výměře 80 m2 Vás bude stát jenom 39 000 Kč a zbytek peněz Vám zůstane v kapse. A to je ta největší pecka!

Nárok na dotace a podmínky získání dotace

Kdo může obdržet tyto štědré dotace? Jde o dvě skupiny občanů žijících v rodinných domech:

 1. Vlastníci nebo spoluvlastníci rodinného domu, ve kterém jsou trvale hlášeni déle než od 12. září 2022
 2. Vlastníci nebo spoluvlastníci trvale obývané stavby pro rodinnou rekreaci, ve které jsou trvale hlášeni déle než od 12. září 2022

PODMÍNKA! Žadatel a všichni členové jeho domácnosti pobírají ke dni podání žádosti o dotaci starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně, nebo v období mezi 12. 9. 2022 a dnem podání žádosti pobírali příspěvek na bydlení.

Dotace Nová Zelená úsporám light nebude podporovat zateplování bytových domu a jiných objektů. Podporovány jsou pouze rodinné domy.

Získat dotaci je velmi jednoduché

Jak si můžete požádat o dotaci? Prý jednoduše přes Identitu občana poslat žádost na program Nová Zelená úsporám light. S tímto budou ochotni pomoci děti, vnuci nebo i obecní samospráva, případně sociální pracovníci. Určitě by se zřízení Identity občana nemělo stát nepřekonatelnou překážkou k možnosti čerpat tuto mimořádně zajímavou dotaci, která přinese obrovské úspory za topení a pomůže snížit spotřebu energii a současně vylepší životní podmínky žadatelů o dotaci.

Manuál: Jak získat dotace nová zelená úsporám

Stáhnout manuál v PDF

Kontrola čerpání a využití dotace

Jak si bude Nová Zelená úsporám light kontrolovat, že byly poskytnuté peníze vynaložené na zateplení stropu a že neskončily někde jinde, než měly? Bude stačit zaslat fotografie zatepleného stropu půdy s dokladem o provedení zateplení stropu nebo střechy od odborné firmy.

Parametry a minimální nároky pro získání dotace

Jak kvalitně musíte zateplit strop, střechu nebo jak kvalitní okna musíte koupit, abyste dostali dotaci:

 1. Zateplení stropu s minimálním tepelným odpor R=7,5 izolační vrstvy = 30 cm izolace
 2. Zateplení střechy s minimálním tepelným odpor R=7,5 nové izolační vrstvy = 30 cm izolace
 3. Zateplení suterénu stropu ve sklepě s minimálním tepelným odpor R=3
 4. Zateplení fasády s minimální tepelným odporem R=5
 5. Výměna oken s minimální šířkou rámu 70 mm a izolačním trojsklem
 6. Výměna vchodových dveří musí mít tepelně-izolační výplň a případné zasklení musí být provedeno izolačním 2-sklem nebo 3-sklem.

Co je to tepelný odpor, jak se vypočítá požadovaná vrstva izolace a mnoho dalších technických parametrů naleznete na: https://www.poctiva-izolace.cz/izolacni-materialy

Pro ty, kteří si nechtějí sami dohledávat a počítat požadovanou vrstvu izolace pro získání dotace z programu Nová Zelená úsporám light máme rychlé sdělení, tak jak je prezentováno v dokumentech programu NZÚ light. Pro získání dotace stačí zateplit strop nebo střechu vrstvou izolace 30 cm. Při použití kvalitnějších izolačních materiálů může být vrstva izolace nižší. Důležité je dodržet požadovaný tepelný odpor.

Doporučuji se poradit s odborníky na tepelné izolace. Můžete zavolat do Poctivé izolace 722 689 388 nebo 721 207 099 nebo napsat na e-mail: info@poctiva-izolace.cz

Hodnocení dotačního programu

No na samý závěr si dovolíme krátké zhodnocení programu Nová Zelená úsporám light.

Za nás se jedná o naprosto výjimečný program svou jednoduchostí a štědrostí, který tu dlouho nebyl. Naposledy se něco podobného a velmi výhodného podařilo v prvním dotačním programu Zelená úsporám při zateplování cihelných bytových domů. Tehdy výše dotace a nastavené podmínky pro kvalitu zateplení umožňovaly vlastníkům bytových domů zateplit štítové stěny a strop půdy čistě z výše poskytnuté dotace. Tehdy majitelé bytových domu nevěřili, že je to možné, že je zateplení domu s úsporou energií za topení ve výši 30 % a více nebude stát ani korunu. Mnozí z nich si domy v první vlně zateplit nenechalo. Až teprve zkušenost sousedů, kteří uvěřili, že je možné dostat takové množství peněz, které vykryje ze 100 % náklady na zateplení a samotné zateplení zrealizovali, dotaci obdrželi a za topení ušetřili, tak teprve tato zkušenost ostatní majitele bytových domů na stejném sídlišti přiměla se o dotace ucházet. Co tedy radíme? Nečekat na zkušenost sousedů, kteří dotaci zkusí první a pak se uvidí, ale být tím prvním a pustit se do zateplení mezi prvními a být tím prvním spokojeným sousedem, který sdělí své zkušenosti ostatním. Nová Zelená úsporám light má pro Vás připraveno 1,5 miliardy korun českých! Nová Zelená úsporám light je super! Zkuste to.  

FAQ: Více jak 30 důležitých otázek kolem využítí dotací NZÚ

Nejčastější otázky kolem NZÚ

Materiály ke stažení

 1. Odborný posudek NZÚ light (189KB)
 2. Závazné pokyny pro žadatele NZÚ light (263KB)
 3. MANUÁL: Jak postupovat pro získání dotací NZÚ (9.4MB)

Jsme tu pro Vás

Jarní prohlídka zdarma ×