Jarní prohlídka vašeho domu ZDARMA. Více zde.

DOTACE: Nová zelená úsporám připravilo nový dotační titul na zateplení - NZÚ light. Přečtěte si, kolik můžete čerpat.

Izolace pro Rodinný dům - Zateplení stropu novostavby rodinného domu Maršovicích

Zateplení stropu novostavby rodinného domu Maršovicích

17.02.2022

Izolace Žďár nad Sázavou

Zateplení stropu novostavby rodinného domu foukanou minerální izolací v Maršovicích Poctivá izolace zrealizovala v únoru 2022. Poctivá izolace aplikovala celulózovou lidově řečeno papírovou tepelnou izolace do šikmin střechy a nad strop obytného podkroví. Aplikace foukané celulózy proběhla na OSB desky, které tvořily parotěsnou rovinu obytného podkroví. OSB desky byly použity místo igelitové parotěsní fólie. Pro aplikaci tepelných izolací s vyšší objemovou hmotností, mezi které se řadí i celulózové izolace, je volba OSB desek místo parotěsní fólie skvělou volbou. ODSB desky snesou podstatně vyšší zatížení než pouhá parotěsná fólie se sádrokartonovým podhledem.

Foukaná izolace z celulózy

Celulózová foukaná izolace nebo také jinak řečeno papírová izolace se vyrábí z tříděného 100 % recyklovaného papíru. Všichni víme, že papír se vyrábí ze dřeva a dřevo jako takové umí velmi dobře absorbovat vlhkost. Tuto vlastnost původní dřevní hmota předala i papíru, který je ze dřeva vyroben. A protože pro tepelné izolace je vlhkost nepřítelem, je nutné, aby papírová izolace nepohlcovala vlhkost, proto se ošetřuje různými chemickými sloučeninami. Zde je rozdíl oproti třeba Supafilu, který neobsahuje žádné chemické přísady. Různé papírové izolace obsahují různé množství chemických přísad. Poctivá izolace používá celulózové izolace s minimem přísad do 5 % celkového objemu. Proč Poctivá izolace používá celulózové izolace, když obsahují chemické přísady? Protože celulózové izolace mají některé unikátní vlastnosti, kterých lze v určitých konstrukcích využít ku prospěchu celého domu. 

Kam s papírem?

Celulózové izolace nebo také papírové izolace mají společně s dřevovláknitými izolacemi oproti minerálním izolacím až třikrát větší měrnou kapacitu tepla. To znamená, že dokáží do sebe akumulovat třikrát více tepla než minerální izolace. Kde se této vlastnosti dá využít? Například ve stěnách dřevostaveb. Pokud je rámová konstrukce dřevostavby vyplněná celulózovou izolací, tak stěny domu nejenomže jsou dobře tepelně zaizolovány, ale tato papírová izolace napomáhá i s akumulací tepla. Dále akumulaci tepla papírových izolací lze využít při zateplování šikmých částí střechy s obytným podkrovím. A to je i případ novostavby rodinného domu v Maršovicích. Při letních vedrech, kdy bývá v podkroví nesnesitelní vedro tak celulózová izolace napomáhá toto nepříjemní přehřívání podkrovních místností oddálit o tři dny. Proč o tři dny? Protože papírové izolace mají třikrát lepší akumulační vlastnosti než minerální izolace. Po třech dnech jsou na tom jak papírové izolace, tak minerální izolace stejně. Tedy pokud jsou vedra delší než tři dny, tak se rozdíl mezi zatepleným podkrovím papírovými izolacemi a podkrovím zatepleným minerálními izolacemi stírá. Pro zateplení podkroví papírovými izolacemi by měla být konstrukce pro tento typ izolačního materiálu správně navržená. Papírové izolace se do šikmých částí střech aplikují v objemové hmotnosti minimálně 50 kg/m3. Jedině při této objemové hmotnosti mají papírové izolace požadované akumulační vlastnosti. Pokud bude papírová izolace nafoukaná s nižší objemovou hmotností nebudou akumulační vlastnosti tak dobré. Objemová hmotnost 50 kg/m3 je už docela vysoká hodnota na to, aby vrstva tepelné izolace ležela jenom na sádrokartonovém podhledu s parotěsnou fólií. Při dnešních požadavcích na tepelně izolační vlastnosti budov je potřeba počítat s tím, že vrstva tepelné izolace v šikmých částech střechy obytného podkroví běžně dosahuje výšky 35 – 45 cm a při těchto výškách papírová izolace působí na stropní podhled váhou 17,5 – 22,5 kg/m2, což už je na standardní sádrokartonový strop s parotěsnou fólií dost. Poctivá izolace proto doporučuje místo parotěsní fólie použít OSB desky, které si s uvedenými váhami papírové tepelné izolace hravě poradí a zvládnou ještě větší zatížení. Výsledkem použití OSB desek místo parotěsné fólie bude, že se vaše podkroví nejenom nebude tak rychle přehřívat, ale sádrokartonový podhled se nebude v průběhu času kroutit, praskat ani jinak deformovat. Úplně stejně se zachoval majitel domu v Maršovicích, který OSB desky použil a který bude se svým konstrukčním řešením stropů v podkroví spokojen. Nechte se inspirovat našimi realizacemi nebo nám Zavolejte 721207099 a my Vám rádi se zateplením Vašeho stropu nebo zateplení střechy poradíme a pomůžeme

Parametry realizace

Oblast: Žďár nad Sázavou Objem 44.3 m³ Materiál Climatizer Plus Objekt Rodinný dům
Nová zelená úsporám Light - dotace 2024 ×